Hala widowiskowa założona przez Irene Moessinger, otwarta w 1980 roku obok muru berlińskiego po zachodniej stronie Placu Poczdamskiego, mieścił się w dużym namiocie cyrkowym. Po kilku zmianach lokalizacji namiotu ostatecznie stanął w normalnym budynku w dzielnicy Kreuzberg.
Moessinger ledwo co została pielęgniarką, kiedy przyszła do niej wiadomość, że odziedziczyła 800 000 marek niemieckich w spadku po swoim ojcu. Pieniądze te poszły na postawienie namiotu cyrkowego i uruchomienie Tempodromu.

Początkowe fundusze zostały w szybkim tempie wyczerpane, a rok później niemiecki senat zgodził się przeznaczyć środki finansowe na dalsze utrzymanie. Początkowa lokalizacja musiała zostać zmieniona z powodu skarg na hałas a w 1985 roku Tempodrom przeniósł się na tereny Tiergarten, gdzie znajdował się aż do budowy nowej siedziby Kanclerza.

W tym czasie została zaproponowana nowa konstrukcja obecnego budynku a namiot na czas budowy miał zostać przeniesiony.
W 2002 roku powstał obecny gmach w miejscu starego dworca kolejowego Anhalter Bahnhof, który został wyburzony w 1960 roku. Mimo, że niewielki fragment starej elewacji dworca stoi tam do dzisiaj, pozostałą część dworca została całkowicie rozebrana pozostawiając mnóstwo wolnej przestrzeni. Nowy Tempodrom został wzniesiony w centrum tego obszaru, tylko boisko piłkarskie oddziela nową halę od pozostałości dworca. Okolica to zalesiony obszar rozciągający się w kierunku Kanału Landwehr. Gmach zaprojektowały firmy Von Garkan oraz Marg und Partner (GMP).

Plan podłogi hali oparty został na kwadracie, posiada bistro, pomieszczenia biurowe oraz toalety, Pod drewnianą podłogą mieści się w sezonie ogródek piwny. Obiekt posiada dwie areny, większa położona centralnie otoczona 37 metrowym stalowo betonowym zadaszeniem w formie podobnej do namiotu cyrkowego z początków istnienia Tempodromu. Główna arena może pomieścić 3 800 widzów, mniejsza hala, bardziej kameralna mieści 470 osób. Kolejnym pomieszczeniem jest Liquidrom, 13 metrowej średnicy łaźnia solankowa wyposażona w głośniki by dostarczyć wielozmysłowe doświadczenie. Powierzchnia obiektu to 12.500 m2 i powstał kosztem 34 milionów dolarów, dwa razy więcej niż oszacowano. Skandal wywołany przekroczeniem budżetu doprowadził do dymisji senatora Petera Stredera, który odpowiadał za dział rozwoju miejskiego.
Korporacja Tempodrom ogłosiła bankructwo w 2005 roku a Moessinger przeszła na emeryturę jako dyrektor. Ona i były dyrektor Norbert Waehl byli sądzeni za defraudację, jednak w 2008 roku zostali uniewinnieni.

Tempodrom jest obecnie obsługiwany przez Bremer KPS Group od kwietnia 2010 roku i kontynuuje działanie i organizuje wiele różnych wydarzeń.

Informacje zaczerpnięte z portalu en.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.