CINiBA – biblioteka dwóch obozów

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka leżąca przy ulicy Bankowej w Katowicach to wspólna biblioteka dla dwóch katowickich uczelni : Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Jest to jedyny taki przypadek w Polsce.

Obiekt jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zgromadzonych zostanie docelowo około 1,8 mln woluminów. Obok typowej funkcji biblioteki akademickiej wypełniającej zadania spoczywające obecnie na bibliotekach uniwersyteckich Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pełnić ma także rolę miejsca dla wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu, dostępnego dla ogółu mieszkańców regionu.

24 marca 2003 r został rozstrzygnięty konkurs na projekt gmachu, który wygrał zespół architektów z Koszalina i Radomia w składzie: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (współautorzy) oraz Rafał Sobieraj, Wojciech Subalski, Dariusz Cyparski (współpracownicy).
Mimo rozstrzygniętego konkursu, prace budowlane rozpoczęły się dopiero 6 lat później 7 sierpnia 2009 roku. Generalnym wykonawcą zostało Konsorcjum Mostostal Warszawa a wartość projektu wyniósł 79 453 600 zł. Obiekt został otwarty 12 października 2012 roku.
Budynek to jednolita bryła o kubaturze 62 560 m3 składająca się z dwóch kluczowych części. Jej powierzchnia całkowita to 13 260,49 m2 a powierzchnia użytkowa – 12 273,40 m2.
Na powierzchni zabudowy w kształcie prostokąta o wymiarach 63,75 m x 46,25 m znajduje się jednolita 3-kondygnacyjna bryła ogólnodostępnej części, obejmująca:
• na parterze hol główny, do którego przylegają czytelnie i wypożyczalnie, sala konferencyjna na ok. 90 osób, sala dydaktyczna na ok. 30 osób oraz pomieszczenia towarzyszące,
• na I i II piętrze otwarte jednoprzestrzenne księgozbiory stanowiące zarazem wypożyczalnie przeznaczone dla czytelników pod nadzorem bibliotekarzy, czytelnie główne i specjalistyczne oraz pomieszczenia dla bibliotekarzy i pracowników zaplecza administracyjnego.
Nad tą częścią budynku zlokalizowana jest mniejsza bryła o wysokości 14,3 m, również na rzucie prostokąta o wymiarach 48,75 m x 16,25 m, obejmująca:
• na III piętrze pomieszczenia dla pracowników działu gromadzenia i opracowania zbiorów,
• na IV i V piętrze magazyny zwarte zamknięte dla czytelników, w tym na IV piętrze pomieszczenia zbiorów nietypowych, a na V piętrze zbiorów chronionych.
Żródło: Wikipedia.org

Informacje zaczerpnięte z portalu wikipedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.